​Zjarr i madh në Spanjë, tetë fshatra dhe 1500 njerëz të evakuuar

Evropë

​Zjarr i madh në Spanjë, tetë fshatra dhe 1500 njerëz të evakuuar

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 16:01
Zjarre në Spanjë

Një zjarr i madh në verilindje të Spanjës u përhap me shpejtësi gjatë natës dhe doli jashtë kontrollit sot, me evakuimin e tetë fshatrave dhe 1500 njerëzve në provincën e Saragozës, sipas zjarrfikësve.

Kreu i qeverisë lokale të Aragonit, Javier Lamban, tha se situata është kritike në qytetin e Anon de Moncayo dhe se prioriteti për 300 zjarrfikësit që luftojnë zjarrin është mbrojtja e jetëve të njerëzve dhe fshatrave.

Njerëzit që arritën t'i shpëtonin zjarrit u strehuan në tre qendra të ndryshme sportive në qytetet e afërta.

Zjarrfikësit thonë në një deklaratë se perspektivat për ndalimin e zjarrit varen nga moti

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat