​Spanjë: Masat shtrënguese ndikojnë në rënien e konsumit të energjisë elektrike

Evropë

​Spanjë: Masat shtrënguese ndikojnë në rënien e konsumit të energjisë elektrike

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 18:40
​Spanjë

Konsumi i energjisë elektrike në Spanjë ra me 3.7 për qind në javë pasi masat shtrënguese hynë në fuqi dhe pavarësisht nxehtësisë që zakonisht i shtyn njerëzit të ndezin pajisjet ftohëse, tha sot Ministrja e Energjisë dhe Mjedisit Teresa Ribera.

Kontrollet e rrepta të temperaturës dhe një urdhëresë për të fikur dritat në ndërtesat publike dhe vitrinat duket se do të ofrojnë më shumë se gjysmën e kursimeve që Spanja ka premtuar si pjesë e një përpjekjeje të Bashkimit Evropian për të ulur konsumin e gazit përpara dimrit, tha Ribera.

Krahasuar me të njëjtën javë të vitit të kaluar, konsumi ra me gjashtë për qind duke përjashtuar faktorë të tillë si temperatura dhe struktura e orarit të punës, sipas ministres saj.

Spanja ka vetëm kapacitet të kufizuar për të eksportuar gaz të tepërt te fqinjët e saj dhe ka premtuar të ulë konsumin me shtatë për qind. Ajo mbështetet shumë në termocentralet e kombinuara të nxehtësisë dhe energjisë, të cilat prodhonin një të tretën e energjisë elektrike në korrik.

Ribera theksoi gjithashtu se mekanizmi i subvencionimit të kostove të karburanteve për termocentralet, të cilin Spanja dhe Portugalia e prezantuan në qershor, po sjell rezultatet e dëshiruara dhe po ulin çmimet e energjisë elektrike.

Në dy muajt e fundit, konsumatorët, llogaritë e të cilëve janë të lidhur me çmimin e shitjes me shumicë dhe ata që kanë zgjatur së fundmi kontratat e tyre në tregun e lirë, kanë kursyer 1.38 miliardë euro.

Vendet e BE-së kanë rënë dakord të reduktojnë konsumin e gazit me 15 për qind dhe të rimbushin furnizimet për t'u përgatitur për një pezullim të mundshëm të furnizimeve nga Rusia. Deri në pushtimin rus të Ukrainës, BE-ja siguroi 40 për qind të gazit që i nevojitej nga Rusia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat