Rusia e ashpër, paralajmëron fatkeqësi bërthamore

Evropë

Rusia e ashpër, paralajmëron fatkeqësi bërthamore

Më: 18 gusht 2022 Në ora: 12:34
Foto ilustrim

Rusia ka paralajmëruar të enjten për rrezikun e një fatkeqësie bërthamore në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia dhe akuzoi Ukrainën për planifikimin e një “provokimi” atje të premten gjatë një vizite të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Fabrika, pranë vijës së frontit, është vënë nën zjarr në mënyrë të përsëritur në javët e fundit, me Ukrainën dhe Rusinë që fajësojnë njëra-tjetrën për bombardimet, raporton AlJazeera.

Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi Ukrainën se po përpiqej të organizonte një “aksident të vogël” në uzinën në jug të Ukrainës, në mënyrë që të fajësonte Rusinë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat