Pse Rusia po bën referendum në Ukrainën e pushtuar?

Evropë

Pse Rusia po bën referendum në Ukrainën e pushtuar?

Nga: A.SH Më: 24 shtator 2022 Në ora: 12:20
Vladimir Putin

Pas shtatë muajsh lufte, Vladimir Putin është në këmbë. Kundërofensiva e Ukrainës ka rimarrë pjesë të territorit të pushtuar në muajt pas pushtimit të Rusisë më 24 shkurt, përcjell Bota sot.

Putin është nën presionin e vijës së ashpër për t'u përgjigjur dhe mbështetja e referendumeve të stilit të Krimesë (Rusia aneksoi gadishullin ukrainas në 2014) u jep kritikëve të tij një përgjigje.

Mediat ruse kanë publikuar tashmë sondazhe të opinionit që pretendojnë mbështetje të gjerë për bashkimin me Rusinë në të katër rajonet, por ato janë po aq të rreme sa votat që mbahen në mes të një lufte, pa shqyrtim apo legjitimitet të duhur.

Ata janë refuzuar si një mashtrim nga komuniteti ndërkombëtar, por presidenti Putin mund të mendojë se shpallja e zonave të pushtuara si territor rus mund të ndryshojë rrjedhën e luftës, pasi do t'i mundësojë atij t'u thotë mbështetësve perëndimorë të Ukrainës që të ndalojnë furnizimin me armë që përdoren për të goditur “tokat ruse”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat