​Papa u kërkon italianëve të kenë më shumë fëmijë

Evropë

​Papa u kërkon italianëve të kenë më shumë fëmijë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 22:41
Papa Françesku

Papa Françesku u ka kërkuar italianëve rritjen e natalitetit.

Italia është ndër vendet me natalitetin më të ulët në botë dhe Papa shpesh ka folur për këtë temë, duke e quajtur atë një "dimër demografik".

"Unë do të doja t'u kërkoja italianëve të kenë më shumë fëmijë," tha Papa, duke iu drejtuar besimtarëve pas meshës në qytetin jugor italian të Matera.

Papa kujtoi se sot është Dita Botërore e Emigrantëve dhe Refugjatëve në kalendarin e Kishës Katolike, duke thënë se emigrantët duhet të priten mirë dhe të integrohen në shoqëri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat