Medvedev: Nuk do të lejojmë që fqinjët tanë të përdorin armë bërthamore

Evropë

Medvedev: Nuk do të lejojmë që fqinjët tanë të përdorin armë bërthamore

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 10:29
Dmitry Medvedev

Rusia do të bëjë gjithçka që fqinjët e saj të mos përdorin armë bërthamore, për shembull në Ukrainë, tha të martën zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurisë të Federatës Ruse Dmitry Medvedev.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të parandaluar përdorimin e armëve bërthamore tek fqinjët tanë armiqësorë. Për shembull, në Ukrainën naziste, e cila sot kontrollohet drejtpërdrejt nga vendet e NATO-s”, shkruan ish-presidenti dhe kryeministri i Federatës Ruse në kanalin e tij Telegram.

Sipas tij, Rusia ka të drejtë të përdorë armë bërthamore, nëse është e nevojshme, sipas doktrinës bërthamore.

Ai shtoi se ky paralajmërim nuk është bllof.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat