Autoritetet daneze thonë se vrima në gazsjellës është e madhe

Evropë

Autoritetet daneze thonë se vrima në gazsjellës është e madhe

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 16:39
Foto ilustrim

Mbi sipërfaqen e Detit Baltik mund të shihet sasi e madhe e gazit që po del nga gazsjellësi i dëmtuar Nord Stream 2.

Kreu i organizatës thotë se kjo rrjedhje e gazit do të vazhdojë edhe për disa ditë, ku vërehet sasi e madhe e fluskave mbi det që nënkupton se vrima në gazsjellës është shumë e madhe, shkruan BBC.

Autoriteti Danez për Energji (DEA), ka lëshuar një paralajmërim lundrimi duke thënë se anijet mos të lundrojnë afër rrjedhjeve se mund të humbin orientimin dhe mund te ketë rrezik nga eksplodimi mbi ujë.

Gjithashtu, edhe gazsjellësi Nord Stream 1 është i dëmtuar.

Të dy gazsjellësit e ndërtuar nga Rusia kanë qenë shpërndarës kryesorë të energjisë mes Rusisë dhe Europës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat