Rusia thotë se do t’i përmbushë ‘aspiratat’ për t’i aneksuar rajonet e pushtuara

Evropë

Rusia thotë se do t’i përmbushë ‘aspiratat’ për t’i aneksuar rajonet e pushtuara

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 18:03
Harta

Ministria e Jashtme e Rusisë thotë se së shpejti do të ndërmerren veprime për të përmbushur “aspiratat” e katër rajoneve të pushtuara për t’u bërë pjesë e Rusisë, një ditë pas përfundimit të asaj që Ukraina dhe Perëndimi thanë se ishin votime të paligjshme.

Në një deklaratë, kjo ministri pretendoi se votat në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia u mbajtën në përputhje me ligjin ndërkombëtar, raporton BBC.

Udhëheqësit pro-rusë në katër rajonet e okupuara të Ukrainës ku u zhvilluan “referendumet” pretendojnë se votat tregojnë se shumica dërrmuese e njerëzve mbështesin aneksimin e zonave nga Rusia dhe i kërkuan Vladimir Putinit që të përfshijë territoret e tyre në Rusi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat