“Kukulla e hekurt” e Putinit bën deklaratën befasuese: Ky është një kolaps total, as që doja të vija këtu

Evropë

“Kukulla e hekurt” e Putinit bën deklaratën befasuese: Ky është një kolaps total, as që doja të vija këtu

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 07:44
Margarita Simonjan

Trishtim, panik dhe dëshpërim. Këto tre fjalë mund të përmbledhin atmosferën në studion e emisionit qendror “Mbrëmja me Vladimir Soloviev” në televizionin shtetëror rus.

Fjalimi kryesor në emision u mbajt nga redaktori i RT, Margarita Simonjan, e cila thirri gjeneralët dhe vetë udhëheqjen ushtarake të japin llogari për humbjen e rëndë ruse në Liman.

“Të premten ishte një ditë e bukur në Rusi, dhe të shtunën isha aq i sëmurë sa nuk doja të vija as në shfaqje”, tha Simonjan, e cila ofroi edhe një recetë për rritjen e moralit.

“Dënime brutale për ata që nuk iu bindën urdhrit dhe u larguan nga pozicionet e tyre. Ne ishim dëshmitarë të frikacakëve, braktisjes vullnetare të pozicioneve pa asnjë koordinim me komandën supreme, kolapsit total të linjës komanduese. Një gjë e tillë ndodhi në vitin 1941 dhe të gjithë e dimë se si përfundoi gjenerali Pavlov dhe zëvendësit e tij. Jemi tmerrësisht të shqetësuar dhe të frustruar. As që doja të vija në emision për një arsye të thjeshtë, me këto fjalë po ndihmoj armikun. Çfarë mund të them, çfarë mund të them saktësisht?"

Gjatë emisionit, Simonjan mburrej se kritikat e saj për mobilizimin e pjesshëm dhanë fryt, por pas kësaj u përpoq të shpjegonte detyrën e ushtrisë ruse në lindje të Ukrainës.

“Kujdes, po flasim për një territor trefish më të madh se Belgjika. Një territor plot me luftëtarë të huaj dhe armë nga perëndimi. Nëse nuk e kuptojnë këtë në udhëheqjen ushtarake, ndoshta është koha për ndryshime”, tha ajo.

Në shkurt, Simonjan parashikoi se lufta do të mbaronte pas disa ditësh, por tani ajo mesa duket ka ndryshuar mendje. “Askush nuk e di se si dhe kur do të përfundojë kjo. Vetëm një gjë është e qartë, nuk ka kthim prapa nga kjo”, përfundoi ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat