Aneksimi i 4 rajoneve të Ukrainës, BE gati paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë

Evropë

Aneksimi i 4 rajoneve të Ukrainës, BE gati paketën e re të sanksioneve kundër Rusisë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 12:22
Foto ilustrim

Vendet anëtare të BE-së kanë rënë dakord për një paketë tjetër sanksionesh kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj kundër Ukrainës.

“Ambasadorët arritën një marrëveshje politike për vendosjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë”, tha presidenca çeke në një postim në Twitter.

Edita Hrda, përfaqësuese e Republikës Çeke në BE, tha se sanksionet ishin në përgjigje të aneksimit nga Rusia të katër rajoneve në Ukrainë, të cilat Perëndimi i ka konsideruar të paligjshme.

“Këtë mëngjes ne raportuam se Vladimir Putin kishte nënshkruar ligjet për aneksimin e 4 rajoneve në lindje të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, të dyja dhomat e parlamentit rus ratifikuan traktatet duke i bërë zyrtarisht rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia pjesë të Rusisë.

Referendumet janë cilësuar si të rreme  nga Perëndimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat