Danimarka shpall zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme pas rënies së mbështetjes për qeverinë

Evropë

Danimarka shpall zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme pas rënies së mbështetjes për qeverinë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 16:10
Mette Frederiksen

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen shpalli të mërkurën zgjedhjet e përgjithshme për 1 nëntor, shtatë muaj përpara përfundimit të mandatit të saj në detyrë.

Sipas mediave të huaja, Frederiksen, e cila ka kryesuar qeverinë e pakiës socialdemokrate që nga qershori 2019, ka parë që popullariteti i saj të bjerë javët e fundit.

Sondazhet tregojnë se blloku i qendrës së majtë është shumë afër me opozitën e qendrës së djathtë, e cila përfshin parti që duan të reduktojnë emigracionin.

Zgjedhjet do të zgjedhin anëtarët e Folketing me 179 vende, ose parlamentin.

Frederiksen kohët e fundit ka folur hapur për qeverisjen me disa nga partitë që janë pjesë e opozitës së qendrës së djathtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat