Rusia zhytet në kaos, një hap larg nga fundi i Putinit, dalin informacionet që lideri rus po i mban të fshehta

Evropë

Rusia zhytet në kaos, një hap larg nga fundi i Putinit, dalin informacionet që lideri rus po i mban të fshehta

Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:07
Vladimir Putin

“Rusia rrezikon të bëhet e paqeverisshme dhe të zhytet në kaos”: pohon Economist në një artikull që bëri të gjithë në botë të kërcejnë. Edhe sepse figura e Vladimir Putin, pavarësisht humbjeve në fushë, duket të jetë solide.

E përjavshmja angleze, megjithatë, ka dhënë një version tjetër që tregon se si lufta e kërkuar nga Putini po e shndërron Rusinë në një "shtet të dështuar", me kufij në rrezik, formacione ushtarake private, popullsi të ikur. Sipas Economist, një tjetër tregues i shpërthimit të afërt të Carit qëndron në fundin e monopolit shtetëror të forcës.

Një shembull është fakti që agjencitë qeveritare të sigurisë po u shërbejnë gjithnjë e më shumë interesave të tyre korporative. Ndjenja e kërcënimit mbi qytetarët do të tronditë gjithashtu ekuilibrin e pasigurt mbi të cilin mbështetet presidenti rus. Ndërsa në fillim u premtuan se nuk do të përfshiheshin kurrë në konflikt, më vonë filloi një mobilizim që nxiti popullsinë.

Në artikullin në fjalë përmendet edhe ish-presidenti amerikan Dëight David Eisenhower, doktrina më largpamëse e të cilit rezultoi të ishte e ashtuquajtura “Detroit Deterrent”, sipas së cilës superioriteti ekonomik dhe industrial i Amerikës do të mbizotëronte në planin afatgjatë. Ishte vetëm për të pritur. "E vetmja gjë më e keqe se një fitore ruse është një humbje ruse," tha Eisenhower. Shkurtimisht, hipoteza e përshkruar këtu është vetëm ajo e pritjes që ndoshta Rusia do të shpërthejë në të ardhmen.

Rusia në recesion

Rusia ka rënë në recesion pasi u godit rëndë nga sanksionet perëndimore për luftën në Ukrainë. Të dhënat zyrtare të lëshuara nga agjencia zyrtare e statistikave të vendit Rosstat tregojnë se GJDP-ja e vendit u tkurr me 4 për qind në tremujorin e tretë 2022, krahasuar me një vit më parë, raporton The Mirror.

Kjo do të thotë se vendi i presidentit rus, Vladimir Putin, është tani teknikisht në recesion, pasi ka përjetuar dy tkurrje radhazi, duke shënuar gjithashtu një rënie prej 4.1 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti. Sanksionet ekonomike të vendosura nga aleatët perëndimorë pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt kanë pllakosur ekonominë e vendit, me një numër mallrash dhe shërbimesh të njohura që nuk janë më të disponueshme për qytetarët e vendit, shkruan The Mirror. Vështirësitë në importimin e komponentëve kryesorë dhe pjesëve të këmbimit kanë penguar gjithashtu sektorin e prodhimit.

Trazirat e brendshme brenda Rusisë

Dështimi ushtarak në Ukrainë po dëmton stabilitetin e shtetit rus. Kremlini është përpjekur të fshehë humbjet e tij në luftë për të parandaluar reagimet negative të brendshme, por realiteti i dështimit po bëhet gjithnjë e më i dukshëm, së fundmi me tërheqjen e trupave rusë nga Khersoni. Ushtria ruse humbi betejat për Kievin, Kharkivin dhe Khersonin dhe vazhdon të humbasë terren në territoret e tjera të pushtuara. Humbjet e saj në luftë janë të mëdha, me një vlerësim prej mbi 80,000 të vdekur, të plagosur ose që janë kapur rob, duke i shtuar faktit se mijëra avionë dhe tanke janë shkatërruar. 

Kritikat e brendshme ruse mbi planifikimin dhe zhvillimin e luftës janë rritur pavarësisht censurës së rreptë shtetërore. Edhe ish-komandantë të lartë ushtarakë e kanë kritikuar operacionin. Gjenerali Leonid Ivachov, një figurë prestigjioze në Shtabin e Përgjithshëm Sovjetik, ka denoncuar politikën e vendosjes së formacioneve të ndryshme private përkrah ushtrisë së rregullt. Ivashov madje deklaroi se “Rusia do të pushojë së ekzistuari” nëse vazhdon luftën. Igor Girkin, ish-“ministri i mbrojtjes” i Republikës Popullore të Donetskut ka pohuar se në Rusi po krijohet një situatë revolucionare.

Moska po zhvillon një luftë imperialiste gjithnjë e më jopopullore, fronti i betejës po shembet dhe liderët e vendit janë shkëputur nga realiteti. Sipas Girkin, Putini po qëndron në pushtet për të parandaluar betejat e elitës që do të përshpejtonin shpërbërjen e Rusisë. Kritika të tilla janë përforcuar nga ushtarakët që po sulmojnë hapur komandantët rusë për mediokritetin dhe frikën e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat