​Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Itali është rritur në 7

Evropë

​Numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Itali është rritur në 7

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 19:51
Itali

Numri i të vdekurve nga rrëshqitja masive e dheut që goditi ishullin jugor të Italisë, Ischia, u rrit në shtatë të dielën, ndërsa rreth 10 persona mbetën të zhdukur dhe qindra u evakuuan nga shtëpitë e tyre, thanë autoritetet lokale të dielën.

Pas një takimi të jashtëzakonshëm të kabinetit të mbajtur të dielën në mëngjes, kryeministrja italiane Giorgia Meloni shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për ishullin për shkak të “përmbytjeve të jashtëzakonshme dhe rrëshqitjeve të dheut”.

Qeveria ofroi 2 milionë euro (2.1 milionë dollarë) ndihmë dhe ndihmë për popullsinë vendase, thuhet në një deklaratë.

Operacionet e shpëtimit ishin ende duke u zhvilluar të dielën pasdite në zonën e Casamicciola Terme, por kushtet e vështira të motit e ndërlikuan kërkimin, tha departamenti i Mbrojtjes Civile të Italisë.

Të dielën, ekipet e shpëtimit gjetën gjashtë trupa – duke përfshirë atë të një vajze të re – ndërsa vazhduan të kërkonin nëpër baltë për të dytën ditë radhazi, duke u përpjekur të gjenin personat ende të zhdukur.

Trupi i një gruaje 31-vjeçare është nxjerrë nga balta të shtunën.

"Balta dhe uji priren të mbushin çdo hapësirë," tha Luca Cari, zëdhënësi i zjarrfikësve italianë, për TV shtetëror RAI.

“Ekipet tona po kërkojnë me shpresë, edhe nëse është shumë e vështirë”, shtoi zëdhënësi.

Ndërkohë, Papa Françesku shprehu solidaritetin e tij me popullin e Ischias gjatë bekimit të tij tradicional të së dielës në sheshin e Shën Pjetrit.

“Unë lutem për viktimat, për ata që vuajnë dhe për ata që janë të përfshirë në shpëtim,” tha ai.

Rrëshqitja masive e dheut goditi ishullin popullor të pushimeve para agimit të së shtunës, pasi u shkaktua nga reshjet e jashtëzakonshme dhe dërgoi një masë balte dhe mbeturinash që vërshuan nëpër portin e Casamicciola, duke shembur ndërtesa dhe duke tërhequr zvarrë makinat në det.

Ekspertët thanë se fatkeqësia u përkeqësua nga ndërtimi i parregulluar i ndërtesave në zonat me rrezik të lartë të rrëshqitjes së dheut në ishullin malor, i cili u godit gjithashtu në vitin 2017 nga një tërmet me magnitudë 4 që shkaktoi dy të vdekur dhe dëme të mëdha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat