​SHBA: Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme të shtyjë negociatat

Evropë

​SHBA: Rusia vendosi në mënyrë të njëanshme të shtyjë negociatat

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 17:53
​SHBA

Rusia ka shtyrë në mënyrë të njëanshme bisedimet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për rinovimin e inspektimeve të armëve bërthamore në kuadër të Marrëveshjes së Re START të Armëve Bërthamore, të cilat supozohej të mbaheshin në Kajro, njoftoi sot Departamenti i Shtetit.

Siç tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Uashingtoni është i gatshëm të caktojë data të reja për negociata sa më shpejt të jetë e mundur.

Zyrtarët nga të dy vendet do të takoheshin në kryeqytetin egjiptian Kajro nga 29 nëntori deri më 6 dhjetor për të diskutuar rifillimin e inspektimeve sipas traktatit të ri të reduktimit të armëve bërthamore, i cili u pezullua në mars 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë dhe Ambasada Amerikane në Moskë më herët kanë njoftuar se negociatat janë shtyrë, por asnjëra palë nuk ka dhënë arsye për shtyrjen e takimit.

START i ri, i cili hyri në fuqi në vitin 2011, kufizon numrin e kokave bërthamore strategjike që SHBA-ja dhe Rusia mund të vendosin, si dhe vendosjen e raketave dhe bombarduesve për shpërndarjen e tokës dhe nëndetëseve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat