Furnizimi i Ukrainës me sisteme “Patriot”, ish-presidenti rus kërcënon NATO-n: Do të kundërpërgjigjemi

Evropë

Furnizimi i Ukrainës me sisteme “Patriot”, ish-presidenti rus kërcënon NATO-n: Do të kundërpërgjigjemi

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 09:00
Foto ilustrim

Ish-presidenti rus, Dmitry Mevedev, paralajmëroi NATO-n që të mos furnizojë Ukrainën me sisteme kundërajrore “Patriot”.

Ai cilësoi aleancën euroatlantike “entitet kriminal”.

“Nëse, siç la të kuptohet (Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg), NATO furnizon fanatikët ukrainas me sisteme Patriot dhe forca ushtarake, ata do të bëheshin menjëherë një objektiv legjitim i forcave tona të armatosura,” shkroi Medvedev në Telegram.

Në mesazhin e tij kërcënues nuk bëhet e qartë nëse objektiv i Rusisë do të jenë sistemet “Patriot”, forcat ukrainase, ose personeli i NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat