​Qeveria në Poloni nënshkruan rregulloren që zgjat normën zero të TVSH-së për ushqimet

Evropë

​Qeveria në Poloni nënshkruan rregulloren që zgjat normën zero të TVSH-së për ushqimet

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 20:03
Magdalena Rzeczkowska

Ministrja polake e Financave, Magdalena Rzeczkowska ka nënshkruar një rregullore që do të mbajë TVSH-në për produktet ushqimore bazë në një normë zero në gjysmën e parë të 2023.

Ne po zgjasim aplikimin e normës zero të TVSH-së për ushqimet”, tha Rzeczkowska në një deklaratë.

“Kjo normë do të mbulojë ushqimet bazë, si frutat, perimet, mishin, produktet e qumështit apo drithërat”, shtoi ajo.

Në fund të tetorit, kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki njoftoi planet për të mbajtur normën e TVSH-së në zero.

Ai bëri me dije koston që do të përballonte buxheti i shtetit në rreth 8 miliardë PLN (1.72 miliardë euro) ose mbi 8 miliardë PLN.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat