Skandal/ Ish-zv.ministri kapet me miliona dollarë në shtëpinë e tij, publikohet video me topa me para

Evropë

Skandal/ Ish-zv.ministri kapet me miliona dollarë në shtëpinë e tij, publikohet video me topa me para

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 11:02
Media e huaj ka publikuar një video, sipas së cilës Oleksandr Myronyuk kishte pothuajse një milion dollarë para të fshehura në një divan.

Mes skandaleve të korrupsionit në Ukrainë, është publikuar një video e 1 milion dollarëve cash të fshehura nga ish-zëvendësministri i Mbrojtjes i vendit, Oleksandr Myronyuk. 

Në fakt, ai vetë arriti të shpallej i pafajshëm në gjykatë, e cila ia ktheu paratë.

Media e huaj "Nexta" ka publikuar një video, sipas së cilës Oleksandr Myronyuk kishte pothuajse një milion dollarë para të fshehura në një divan.

Videoja dyshohet se është marrë gjatë hetimeve gushtin e kaluar.

Mironyuk thuhet se i paraqiti gjykatës një "dokument" që thoshte se paratë e gjetura në divan nuk ishin të tijat, por i ishin dhënë hua nga një 86-vjeçare banore e Kharkiv, Eleonora Duminsh. 

Sipas Pravda, gjykata ia ktheu paratë e sekuestruara Mironyuk.

Kujtohet se Ukraina të mërkurën nisi një valë hetimesh që synojnë administrata, zyrtarë dhe personalitete, ndërsa autoritetet sigurojnë se lufta kundër korrupsionit është një prioritet në kuadër të përpjekjeve të luftës dhe ndihmës perëndimore.

Në mesazhin e tij të përditshëm me video, Presidenti Zelensky është shprehur se  Shërbimet e Sigurisë së Ukrainës, Byroja Shtetërore e Hetimit, Byroja e Sigurisë Ekonomike dhe Prokuroria kryen dhjetëra hetime dhe veprime të tjera në rajone të ndryshme dhe kundër personave të ndryshëm në kontekstin e procedimit penal.

“Drejtësia do të vihet në vend”, deklaroi ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se do të bënte çfarëdo ndryshimi të nevojshëm në personel për të çrrënjosur korrupsionin dhe theksoi nevojën që ministria e mbrojtjes të jetë e sinqertë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat