Mbi 5 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Evropë

Mbi 5 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 12:51
Pasojat nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Të paktën 5,034 vdekje janë konfirmuar tani në Turqi dhe Siri pas tërmetit të djeshëm me magnitudë 7.8 ballë të shkallës Rihter.

Numri i të vdekurve në Turqi është rritur në të paktën 3,432, ka bërë të ditur të martën Qendra e Koordinimit të Fatkeqësive të Turqisë (AKOM).

Vdekjet janë raportuar në provincat Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis dhe Malatya, ka informuar AKOM, duke shtuar se të paktën 21,103 persona janë raportuar të lënduar.

Sipas AKOM, pothuajse 26,000 personele kërkimi dhe shpëtimi janë përfshirë në operacione, së bashku me 360 automjete dhe 3,361 pajisje, duke përfshirë më shumë se 600 vinça.

Në Siri , numri i të vdekurve është rritur në 1,602 në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe zonat e kontrolluara nga opozita, kanë thënë zyrtarët. Të paktën 3,649 persona janë raportuar të plagosur në të gjithë vendin, sipas zyrtarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat