Banorët e qytetit turk që tani jetojnë në një djerrinë

Evropë

Banorët e qytetit turk që tani jetojnë në një djerrinë

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 22:20
Pamje nga tërmeti në Turqi

Një copë tokë djerrinë është tani shtëpia e familjeve që i mbijetuan tërmetit në Iskenderun, qyteti port turk në provincën Hatay.

Skenë e fatkeqësive të shumta, me civilë të mbetur të pastrehë që tani jetojnë në mes të rrugëve të kryqëzuara ku ndërtesat janë shembur. Tymi ngrihet nga një bllok kullë që me sa duket sapo ka rënë, të tjerët janë të copëtuar dhe të pasigurt.

Përtej rrugës, një varg i tërë ndërtesash është rrafshuar. Një grua thotë se katër nga miqtë e saj janë zhdukur atje dhe një është konfirmuar i vdekur.

Njerëzit po mbijetojnë me dorëzimet e bukës dhe domateve nga një grup i vogël ndihme, ndërsa një kamion tjetër hedh jashtë veshje para një turme të dëshpëruar. Dhe mbi të gjithë skenën ngrihet një kolonë gjigante tymi të zi, që largon herë pas here rrezet e diellit. Është nga një zjarr që shpërtheu në portin e Iskenderunit kur të hënën ra tërmeti i parë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat