Zgjedhjet në Turqi/ Nis procesi votimit në zonat e goditura nga tërmeti

Evropë

Zgjedhjet në Turqi/ Nis procesi votimit në zonat e goditura nga tërmeti

Më: 28 maj 2023 Në ora: 08:32
Zgjedhje në Turqi

Në Hataj, si në të gjitha qytetet, ka nisur votimi në kuadër të raundit të dytë presidencial. Qytetarët u mblodhën për të votuar në shkollat ​​e padëmtuara dhe 167 kontejnerë  në kopshtet e shkollave të dëmtuara.

Në orën 08:00, banorët e Hatajit filluan të votojnë. Në zgjedhjet e para në Hatay, 883 mijë e 992 nga 1 milionë e 62 mijë e 886 votues kanë votuar. 

Gjithashtu ka nisur votimi edhe në Kahramanmaraş, epiqendra e tërmetit. Ashtu si në shumë shkolla, qytetarët votuan që nga ora 08:00.

531 mijë e 620 persona votuan  në Malatya.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat