Zgjedhjet në Spanjë/ Humbje e madhe për Sanchez, triumfon Partia Popullore

Evropë

Zgjedhjet në Spanjë/ Humbje e madhe për Sanchez, triumfon Partia Popullore

Më: 29 maj 2023 Në ora: 09:17
Spanjë

Gjashtë muaj përpara zgjedhjeve parlamentare, Partia Socialiste e kryeministrit Pedro Sanchez pësoi një disfatë jashtëzakonisht të madhe në zgjedhjet komunale dhe rajonale të Spanjës të dielën, një rezultat që paralajmëron për qëndrimin e tij në pushtet në fund të vitit.

Udhëheqësi i Partisë Popullore (PP), opozita kryesore e krahut të djathtë, Alberto Núñez Feijo, foli menjëherë për një “cikël të ri politik”. PP  hodhi një hap gjigant në rrugën që pritet ta çojë  Feijo në postin e kryeministrit në fund të vitit 2023, tha presidenti i qeverisë Andaluziane, Juan Manuel Moreno Bonilla, një lider i së djathtës spanjolle.

Përveç PP-së, fituesi tjetër i madh është partia e ekstremit të djathtë Vox, tashmë forca e tretë në parlament, e cila me mbi 1.5 milionë vota në zgjedhjet komunale (7.19%), dyfishoi përqindjen e saj në katër vjet.

Sondazhet parashikuan një fitore të krahut të djathtë në zgjedhjet e dyfishta të djeshme, por askush nuk priste që Partia Socialiste e Punëtorëve të Spanjës (PSOE) të pësonte humbje të tilla.

PP, e cila transformoi zgjedhjet lokale dhe rajonale në një referendum kombëtar për politikën e Sanchez, ai praktikisht arriti të gjitha synimet që kishte vendosur. Mbi të gjitha, ai mori numrin më të madh të votave në zgjedhjet komunale, mbi 7 milionë (31.5%), ose dy milionë më shumë se katër vjet më parë, krahasuar me më pak se 6.3 milionë (28.1%) të marra nga partia e Sanchez.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat