Plani i Papa Françeskut për paqe/ I dërguari i tij viziton Kievin këtë javë

Evropë

Plani i Papa Françeskut për paqe/ I dërguari i tij viziton Kievin këtë javë

Më: 5 qershor 2023 Në ora: 10:06
Plani i Papa Françeskut për paqe/ I dërguari i tij viziton Kievin këtë javë

I dërguari për paqe i Papa Françeskut në Ukrainë do të vizitojë Kievin të hënën dhe të martën këtë javë, sipas një deklarate nga Vatikani.

Muajin e kaluar, Papa emëroi kardinalin Matteo Zuppi, kryepeshkop i Bolonjës dhe president i Konferencës Episkopale Italiane, për të udhëhequr një mision paqeje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, raporton CNN.

Është një çështje e një nisme me qëllimin kryesor për të dëgjuar në mënyrë të plotë autoritetet ukrainase në lidhje me rrugët e mundshme për të arritur një paqe të drejtë dhe për të mbështetur gjestet humanitare që kontribuojnë në lehtësimin e tensioneve”, thuhet në deklaratë. 

Gjatë një udhëtimi në Budapest në prill, Papa Françesku u takua me një përfaqësues nga kisha ortodokse ruse pro-Kremlinit, Metropolitan Hilarion dhe veçmas me kryeministrin hungarez Viktor Orban. Ai dëgjoi gjithashtu dëshmi nga refugjatët  dhe u takua veçmas me kryeministrin e Ukrainës, Denys Shmyhal.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat