Irlanda paralajmëron një garë të re të armëve bërthamore pas kërcënimeve të Rusisë ndaj Ukrainës

Evropë

Irlanda paralajmëron një garë të re të armëve bërthamore pas kërcënimeve të Rusisë ndaj Ukrainës

Më: 23 shtator 2023 Në ora: 08:59
Taoise Leo Varadkar

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, udhëhqësi irlandez Taoise Leo Varadkar i quajti kërcënimet e Rusisë për të përdorur armë bërthamore në Ukrainë “të egër” dhe paralajmëroi për një garë të dytë të armëve bërthamore.

“Ndër tmerret e shumta të situatës në Ukrainë ka qenë kërcënimi dhe në të vërtetë kërcënimet e shumta për përdorimin e armëve bërthamore. Kërcënime të tilla janë në vetvete skandaloze. Rusia e di, siç e dimë ne të gjithë, se përdorimi i tyre do të rezultonte në katastrofë shkatërruese humanitare dhe mjedisore”, tha udhëheqësi irlandez. Taoiseach.

Irlanda ka qenë një kritike e zëshme e pushtimit rus të Ukrainës, duke ofruar më shumë se 224 milionë dollarë (ose rreth 210 milionë euro) ndihmë humanitare për Ukrainën që nga shpërthimi i luftës.

Vendi, i cili është ushtarakisht neutral, ka qenë “prej kohësh i përkushtuar për të ndërtuar një botë pa kërcënime bërthamore”, sipas Varadkar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat