OKB: Rusia torturoi disa ukrainas deri në vdekje

Evropë

OKB: Rusia torturoi disa ukrainas deri në vdekje

Më: 25 shtator 2023 Në ora: 14:27
Foto ilustrim

Metodat e torturimit të Rusisë në zonat e pushtuara të Ukrainës kanë qenë aq brutale sa disa viktima kanë vdekur, tha sot kreu i një organi hetimor nga OKB-ja.

Erik Mose, kryetar i Komisionit Hetimor për Ukrainën, informoi Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë se ekipi i tij kishte mbledhur prova shtesë që tregojnë se përdorimi i torturës nga forcat e armatosura ruse në zonat nën kontrollin e tyre ka qenë i gjerë dhe sistematik.

Komisioni i Mose vizitoi pjesë të Ukrainës që më parë mbaheshin nga forcat ruse, si Kherson dhe Zaporizhzhia. Ai zbuloi se torturat kryheshin kryesisht në qendrat e paraburgimit të operuara nga autoritetet ruse.

Komisioni ka thënë më parë se shkeljet e kryera nga forcat ruse në Ukrainë, duke përfshirë përdorimin e torturës, mund të përbëjnë krime kundër njerëzimit.

Rusia mohoi kryerjen e mizorive ose shënjestrimin e civilëve në Ukrainë. Atij iu dha një mundësi për t’iu përgjigjur pretendimeve në seancën dëgjimore të këshillit, por asnjë përfaqësues rus nuk mori pjesë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat