LIVE: Forcat speciale ukrainase shpërthejnë kolonën ruse – Rusia u mbështet për muri, nuk heq dorë nga tesimet bërthamore!

Evropë

LIVE: Forcat speciale ukrainase shpërthejnë kolonën ruse – Rusia u mbështet për muri, nuk heq dorë nga tesimet bërthamore!

Nga: Bota sot Më: 3 tetor 2023 Në ora: 06:45 Përditësuar në ora: 16:17 më 03.10.2023
Pamje nga lufta në Ukrainë

Zelensky viziton trupat e vijës së parë në lindje

Volodymyr Zelenskyy ka bërë edhe një herë një vizitë në trupat që luftojnë në vijën e frontit - këtë herë në Ukrainën lindore, përcjell Bota sot.

Presidenti ukrainas shtrëngoi duart me disa luftëtarë, inspektoi pajisjet ushtarake dhe bëri një foto duke mbajtur lart flamurin kombëtar të vendit në një zonë pyjore të pazbuluar.

Z. Zelenskyy u takua gjithashtu me personelin e ushtrisë në qytetin e rrethuar të Kupyansk, në rajonin e Kharkiv, gjatë vizitës së tij në lindje.

“Sot, ne po vizitojmë brigadat tona që po luftojnë në një nga pikat e nxehta, drejtimin Kupyansk-Lyman ku pushtuesit rusë vazhdimisht përpiqen të sulmojnë pozicionet tona”, shkroi ai në rrjetin social X.

Ish mercenari i Wagnerit "arrestohet me dyshimin për vrasje të dyfishtë"

Policia ruse ka arrestuar një ish mercenar të Wagner-it të dyshuar për vrasjen e dy personave, njoftoi Sibir.Realii, një media rajonale e lajmeve e shërbimit rus të Radios Evropa e Lirë, përcjell Bota sot.

Trupat e një gruaje 68-vjeçare dhe vajzës së saj, 35, u gjetën pas një zjarri në një shtëpi në fshatin Ermakovskoye, Krasnoyarsk, në jug të Rusisë, mbrëmë.

Kjo nuk është akuza e parë penale e ngritur nga një ish-ushtar i Grupit Wagner.

Në gusht, BBC zbuloi se 20 të dyshuar për vepra të rënda, duke përfshirë përdhunimin dhe vrasjen, ishin të rekrutuar nga Wagner.

Kremlini thotë se Rusia nuk ka hequr dorë nga moratoriumi në testimet bërthamore

Zëdhënësi Dmitry Peskov hodhi poshtë një raport të New York Times se Rusia mund të jetë duke u përgatitur të testojë një raketë lundrimi eksperimentale me energji bërthamore, ose mund ta ketë testuar së fundmi, prëcjell Bota sot.

Ai hodhi poshtë gjithashtu një sugjerim të një komentuesi rus se vendi duhet të shpërthejë një bombë termonukleare.

Margarita Simonyan, kryeredaktore agresive e transmetuesit shtetëror RT, sugjeroi se Rusia duhet të shpërthejë një bombë bërthamore në lartësi të madhe mbi Siberi si një paralajmërim për Perëndimin.

Shpërthimet 'shkatërrojnë' kolonën ruse në sulmin e forcave speciale

Më herët sot ne raportuam se si forcat speciale ukrainase shkatërruan një kolonë kamionësh dhe automjetesh luftarake në Zaporizhzhia, përcjell Bota sot.

Tani mund t'ju sjellim një video të sulmit që tregon se pajisjet goditen me zjarr artilerie, duke krijuar disa shpërthime.

Pamje në këtë link

 

Ushtria amerikane e gatshme të dërgojë raketa balistike në Ukrainë

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës po përgatitet të dërgojë raketa balistike taktike të armatosura me municione thërrmuese në Ukrainë, pasi të miratohen nga Presidenti Joe Biden.

Ndihmëssekretari i Ushtrisë për Përvetësimin, Doug Bush tha se ShBA-ja ka qenë e vendosur për këtë që një kohë, raporton Aljazeera.com.

Sistemi i raketave taktike të ushtrisë (ATACMS) është një raketë e drejtuar me rreze të gjatë. Ajo u jep komandantëve operacionalë fuqinë e menjëhershme të zjarrit për të fituar betejën e thellë, tha prodhuesi i saj, Lockheed Martin.

Këto raketa për herë të parë u vendosën në opeacionin ushtarak amerikan kundër Irakut më 1991.

Ukraina kërkon 700 mln dollarë hua nga Banka Botërore, në mbështetje të bujqësisë

Ukraina do të marrë hua 700 milionë dollarë nga Banka Botërore për të mbështetur bujqësinë.

Për të marrë këtë shumë të majme ta parave për mbështetje emergjente për sektorin bujqësor këtë vit dhe vitin e ardhshëm, Ministria e bujqësisë e Ukrainës tha se Kievi ka filluar bisedimet me Bankën Botërore.

Ministria shtoi se ka nevojë për fonde shtesë për fermerët e vegjël dhe prodhuesit bujqësorë dhe ushqimorë, pasi vendi vazhdon të përballet me ndikimin ekonomik nga koha e luftës në Ukrainë.

Produktet bujqësore janë eksportet më të rëndësishme të Ukrainës, dhe në vitin 2021 ato arritën në 27.8  miliardë dollarë, raporton Aljazeera.com.

Kjo nënkupton se përbën 41 përqind të eksporteve të përgjithshme prej 68 miliardë dollarësh të vendit, sipas të dhënave të mbledhura nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë.

Varshava dhe Kievi një hap para në marrëveshjen për tranzitin e grurit të Ukrainës

Ky është përparimi i parë që nga fillimi i një konflikti diplomatic midis dy aleatëve që u shkaktua kur Polonia vendosi një ndalim të importeve të grurit ukrainas.

Qeveria populiste në Varshavë, e cila pritet të mbajë zgjedhjet e përgjithshme me 15 tetor, tha se embargoja ishte krijuar për të mbrojtur fermerët vendas kundër një kolapsi të çmimeve të drithërave.

Sipas marrëveshjes së së martës, e cila përfshin edhe Lituaninë, disa drithëra ukrainas të destinuara për tregjet botërore do të kalojnë tranzit direkt përmes Polonisë pa iu nënshtruar kontrolleve në kufirin polak.

“Ne kemi rënë dakord për një çështje të rëndësishme,” u tha gazetarëve ministri polak i Bujqësisë Robert Telus pas një takimi në internet me ministra nga Ukraina dhe Lituania.

“Nga nesër, drithërat që kalojnë tranzit në tregjet botërore nëpërmjet Lituanisë do t’i nënshtrohen kontrolleve në një port lituanez dhe jo në kufirin Poloni-Ukrainë.”

Ministria ukrainase e bujqësisë tha se marrëveshja do të “përshpejtonte tranzitin përmes Polonisë”. Ukraina dhe Lituania “mbështesin këtë mekanizëm kontrolli dhe e konsiderojnë atë si një hap konstruktiv”, tha ai

Negociatat për kalimin e grurit ukrainas në tregun e brendshëm polak kanë filluar, por po përparojnë ngadalë. Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha më 28 shtator se “lufta e grurit” ishte e dëmshme për të dy vendet.

“Ne i kemi përcjellë Polonisë sinjale të qarta për angazhimin tonë për një zgjidhje konstruktive”, tha Kuleba për Interfax-Ukraine.

“Ne nuk kemi nevojë për këtë luftë gruri dhe as Polonia.”

Polonia ka qenë një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës që nga pushtimi i Rusisë në shkurt 2022 dhe është një nga furnizuesit kryesorë të Kievit me armë.

Kremlini zyrtar ‘tremb’ SHBA dhe Evropën me mesazhin e fortë

Rusia duket se po vë bast se SHBA dhe Europa do të lodhen nga lufta në Ukrainë, sipas një deklaratë të zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov.

"SHBA dhe Europa do të lodhen nga lufta në Ukrainë, por Uashingtoni do të vazhdojë të përfshihet drejtpërdrejt në konflikt", tha ai.

Peskov komentoi gjithashtu miratimin e një projektligji nga Kongresi Amerikan për financimin pa përfshirë ndihmën për Ukrainën.

Sipas zëdhënësit të Kremlinit, Rusia beson se lodhja e luftës në Perëndim do të çojë në një ndarje të opinionit publik për konfliktin ukrainas.

Kush është “Fantazma e Bakhmutit”, nuk do ta besoni sa rusë pretendon se ka eliminuar

Prej shkurtit të 2022-shit Ukraina po përjeton momente të vështira, për shkak të agresionit rus, ndaj i është dashur të marrë masa. Në periferi të Bakhmut, një ekip vdekjeprurës snajperësh lëvizin fshehurazi nëpër pyje dhe fusha duke synuar caqet ruse.

“Nuk është asgjë si filmat amerikanë që romantizojnë punën e snajperëve dhe e tregojnë atë si shumë magjepsëse”, ka thënë për Business Insider komandanti i tyre, i cili ka nofkën “Fantazma”.

“Ne punojmë 24 orë në ditë, nuk bëjmë dallim mes ditës apo natës. Nuk ka fundjavë”, tha ai. “Ti je i rraskapitur…”.

Ai ka thënë se njësia e tij ka qëlluar 558 objektiva në nëntë muajt e fundit dhe ai është personalisht përgjegjës për 113 prej tyre.

Numri i luftëtarëve të armikut që ai thotë se kanë vrarë është i barabartë me ushtarët e një batalioni të tërë. Përgjatë historisë së luftës moderne, ka pasur histori të snajperëve thuajse mitik, të cilët “nxjerrin jashtë loje” një sërë objektivash armike me saktësi të mprehtë. Dhe ekipi i tyre në këtë rast thuhet se qëllon objektiva me vlerë të lartë.

Pasi objektivi është eliminuar, ata vrasin çdo ushtar tjetër rus që shohin në afërsi. Ndërkohë bëhet e ditur se arma kryesore e snajperit ukrainas është Barrett M107A1 e prodhuar në SHBA.

Lufta mund të zgjasë me vite të tëra, publikohet raporti befasues, ja çfarë pritet të ndodhë me Rusinë dhe Ukrainën

Rusia duket se po përgatitet për disa vite të tjera luftimesh në Ukrainë.

Analiza vjen nga inteligjenca britanike, në raportin e tyre të zakonshëm ditor mbi evolucionin e luftës së shkaktuar nga pushtimi i Moskës, të publikuar nga Ministria e Mbrojtjes në Londër, ku “sugjeron se shpenzimet ruse të mbrojtjes do të rriten në rreth 30% të totalit për shpenzimet publike në 2024”.

“Ministria propozon një buxhet të mbrojtjes prej 10,800 miliardë rubla, i barabartë me afërsisht 6% të PBB-së dhe me një rritje prej 68% krahasuar me vitin 2023”, vijon ai.

"Ka shumë gjasa - shkruhet në raportin e shërbimit sekret - që Moska mund të mbajë këtë nivel të shpenzimeve të mbrojtjes për vitin 2024, por vetëm në kurriz të ekonomisë në përgjithësi."

Ndërsa është e vërtetë se "detajet e plota në lidhje me shpenzimet e mbrojtjes ruse janë gjithmonë konfidenciale", kujtohet, është gjithashtu evidente se "këto shifra sugjerojnë se Rusia po përgatitet për shumë vite të tjera luftimesh në Ukrainë".

Në fund, raporti kujton se këto të dhëna dalin pas deklaratave "me të cilat ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu më 27 shtator la të kuptohej se ishte i përgatitur për një zgjatje të konfliktit".

“Operacioni special ushtarak do të zgjasë të paktën deri në vitin 2025”, tha ai. Ministri shtoi se Rusia “do t’i arrijë objektivat e vendosura deri në vitin 2025 përmes zbatimit të vazhdueshëm të masave dhe planeve të aktivitetit”.

Kujtojmë se agresioni kundër Ukrainës filloi mëngjesin e 24 shkurtit 2022 kur presidenti rus Vladimir Putin shpalli një “operacion special ushtarak”. Dukej sikur do të merrte fund shpejt por tani duket si një luftë shumëvjeçare, pa paqe të afërt.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat