BE-ja i jep 115 milionë euro ndihma për refgjatët Greqisë - Bota Sot
BE-ja i jep 115 milionë euro ndihma për refgjatët Greqisë

Evropë

E diel, 18 nëntor 2018

BE-ja i jep 115 milionë euro ndihma për refgjatët Greqisë

Më: 10 shtator 2016 Në ora: 17:26
Ilustrim

Bashkimi Evropian do t’i japë organizatave humanitare 115 milionë euro në kuadër të një ndihme të re për të përmirësuar kushtet e refugjatëve në Greqi me afrimin e dimrit, njoftoi komisioneri i BE-së për Ndihmat Humanitare, Christos Stylianides.

“Komisioni Evropian vazhdon të vërë solidaritetin në veprim për të menaxhuar më mirë krizën e refugjatëve”, deklaroi Christos Stylianides, gjatë një vizite në Greqi, vendi që ka mbajtur peshën e valës së rufugjatëve për në Evropë kohët e fundit.

Mijëra migrantë dhe azilkërkues kanë mbetur të bllokuar në Greqi pasi vendet në veri kanë mbyllur kufijtë e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test