NATO mund të rrisë praninë ushtarake në Afganistan - Bota Sot
NATO mund të rrisë praninë ushtarake në Afganistan

Evropë

NATO mund të rrisë praninë ushtarake në Afganistan

Më: 1 maj 2017 Në ora: 14:14
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca ushtarake është pranë vendimit për të rritur ose jo numrin e ushtarëve të saj në Afganistan, për t’i ndihmuar këtij vendi në luftën kundër kryengritësve islamikë.

Stoltenberg i tha gazetës gjermane Welt am Sonntag se NATO, e përballur me situatën sfiduese të sigurisë, mund të rrisë numrin e personelit në Afganistan nga 13,000 sa është aktualisht.

Stoltenberg nuk dha shifër tjetër specifike, por tha se aleanca do të marrë vendimin në qershor.

Trupat e NATO-s janë në Afganistan për të trajnuar, ndihmuar dhe këshilluar forcat lokale.

Forcat e udhëhequra nga SHBA-ja kanë arritur në Afganistan 16 vjet më parë dhe kanë dëbuar talibanët nga pushteti.

Megjithatë, prejse NATO ka përfunduar formalisht misionin luftarak në vitin 2014, talibanët kanë intensifikuar sulmet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...