HRW: Ligji “shkatërrues” i Rusisë për grupet e mjedisit - Bota Sot
HRW: Ligji “shkatërrues” i Rusisë për grupet e mjedisit

Evropë

E martë, 23 tetor 2018

HRW: Ligji “shkatërrues” i Rusisë për grupet e mjedisit

Më: 21 nëntor 2017 Në ora: 20:05
Ilustrim

Qindra grupe të mjedisit në Rusi kanë ndaluar së operuari prejse Rusia ka kërkuar regjistrimin e tyre si “agjentë të jashtëm”, thuhet në një raport nga grupet e të drejtave në SHBA.

Organizata Human Rights Watch ka akuzuar autoritetet Ruse, se po përdorë ligjin për të “shuar disa nga grupet mjedisore më efektive, të ashpr dhe të përkushtuara.

“Efelti i ligjit ka qenë shkatërrues për grupet e mjedisit dhe për aktivistët dhe e dijmë se shumë aktivitete që mbronin ambientin natyral të Rusisë, nuk do të mundt të funksionojnë më”, i tha RFE/RL përmes tëlefonit, bashkëpunëtori i HRË për ambientin.

Ligji gjithashtu përfshinë grupet e angazhuara në aktivizmin mjedisor dhe përpjekjet për parandalimin e HIV-it, dhe ligjvënësit rusë kanë mbështetur një ligj që shënjestrib mediat e huaja që financohen nga jashtë të regjistrohen si "agjentë të huaj".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test