Protestë në Kataloni për lirimin e të burgosurve politik - Bota Sot
Protestë në Kataloni për lirimin e të burgosurve politik

Evropë

E shtunë, 20 tetor 2018

Protestë në Kataloni për lirimin e të burgosurve politik

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 22:07
Ilustrim

Mijëra qytetarë janë mbledhur sonte në sheshet e qytetit të Barcelonës, duke kërkuar që të lirohen katër udhëheqës që janë pro pavarësisë së Katalonisë nga Spanja.

Protestuesit bënin thirrje "Liri për të burgosurit politikë".

Pas shpalljes së pavarësisë së Katalonisë nga qeveria vendore, Madridi e ka shkarkuar qeverinë dhe ka kërkuar arrestimin e zyrtarëve që shpallën dhe përkrahen pavarësinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test