Mogherini: Pajtimi dhe solidariteti parakushte për Ballkanin Perëndimor drejt BE-së - Bota Sot
Mogherini: Pajtimi dhe solidariteti parakushte për Ballkanin Perëndimor drejt BE-së

Evropë

E enjte, 15 nëntor 2018

Mogherini: Pajtimi dhe solidariteti parakushte për Ballkanin Perëndimor drejt BE-së

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 08:51
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë se pajtimi dhe solidariteti janë parakushte për përparim të mëtejshëm në Ballkanin Perëndimor drejt BE-së.

Mogherini këto deklarata i bëri gjatë takimit me Ministri i Jashtëm Malazez Srndan Darmanoviq, ku ky i fundit mori mbështetje të fortë ndaj perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e Malit të Zi.

Zakonisht konsiderohet se “parimi dhe solidariteti” duhet të jetë gurthemeli i politikës së zgjerimit të BE-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test