Organet e sigurisë parandalojnë ‘sulmin me bombë dhe vrasjen e kryeministres britanike’ - Bota Sot
Organet e sigurisë parandalojnë ‘sulmin me bombë dhe vrasjen e kryeministres britanike’

Evropë

Organet e sigurisë parandalojnë ‘sulmin me bombë dhe vrasjen e kryeministres britanike’

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 09:46
Theresa May

Organet e sigurisë besojnë se kanë parandaluar që një militant të kryej sulm kamikaz, dhe të vrasë kryeministren e Britanisë së Madhe, Theresa May, shkruan Daily Mail.

Dy burra myslimanë dyshohet se kishin planifikuar të kryejnë sulm në rrugën Doëning, duke bërë bomba artizanale.

Hetuesit dyshojnë se dyshja dëshironin të aktivizonin një bombë të cilën do ta kishin fshehur në një çantë. Ata kanë pasur për synim të vrasin Theresa May.

Naa’imur Zakariyah Rahman, 20-vjeç dhe Mohammed Aqib Imran, 21, do të paraqiten në gjykatën, ku do të akuzohen për planifikim të sulmeve terroriste.

Ky plan është zbuluar nga organet e sigurisë siç janë Scotland Yard dhe MI5.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test