Vuçiq ka një porosi për ambasadat e huaja - Bota Sot
Vuçiq ka një porosi për ambasadat e huaja

Evropë

E martë, 16 tetor 2018

Vuçiq ka një porosi për ambasadat e huaja

Më: 4 shkurt 2018 Në ora: 20:07
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se vendimi për mënyrën se si do të shkojë vendi nuk do të merret në ambasadat e huaja, por vetëm në Serbi dhe në mesin e popullit të saj.

"Është përgjegjësia jonë ta çojmë Serbinë në mënyrë të vendosur drejt Bashkimit Evropian, si dhe të mos vendosim sanksione kundër Rusisë. Ne e mbajmë këtë qëndrim dhe nuk e ndryshojmë, "tha Vuçiq në Asamblenë Parazgjedhore të Progresit Serb (SNS) në Zheleznik të Beogradit.

Ai pohoi se shumë kritikë i kishin thënë se nuk mund të ulet në dy karrige për një kohë të gjatë (BE dhe Rusi), por tha se Serbia ka vetëm një karrige serbe dhe se nuk do ta braktisë për asgjë në botë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test