"Nuk do të ketë etnitet të tretë në Bosnjë pa luftë" - Bota Sot
"Nuk do të ketë etnitet të tretë në Bosnjë pa luftë"

Evropë

E mërkurë, 14 nëntor 2018

"Nuk do të ketë etnitet të tretë në Bosnjë pa luftë"

Më: 4 shkurt 2018 Në ora: 23:58
Kreret politike

Anëtari boshnjak i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, deklaroi sot se kroatët "nuk mund të marrin një entitet të tretë në Bosnjë pa konflikte dhe luftë".

“Rreth 60 për qind e kroatëve jetojnë të përzier me boshnjakët në Bosnjë dhe Hercegovinë. Ku do ta tërheqin atë linjë të entitetit të tretë, të cilin ata nuk arritën në vitin 1993 me nxjerrjen e HVO. Këto janë marrëzi që shërbejnë për trupin e tyre votues dhe presionin mbi boshnjakët ", tha Izetbegoviq në një emision të televizionit kroat HRT.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test