Moska vuan nga dëbora, moti i pazakontë në kryeqytetin rus - Bota Sot
Moska vuan nga dëbora, moti i pazakontë në kryeqytetin rus

Evropë

E martë, 13 nëntor 2018

Moska vuan nga dëbora, moti i pazakontë në kryeqytetin rus

Më: 5 shkurt 2018 Në ora: 12:25
Pamje nga Moska

Kryeqyteti rus është mësuar më të ftohtin, por reshjet e dendura të shiut dhe dëborës, të regjistruara atje së fundi, ishin një rekord edhe për Moskën vetë.

Një person humbi jetën e 5 të tjerë u lënduan nga kushtet ekstreme të motit që fajësohen për rrëzimin e mbi 2000 pemëve. Gati gjysmë metri dëborë, më shumë se gjysma e mesatares mujore, mbuloi brenda vetëm 24 orësh kryeqendrën e Rusisë.

Sasia më e madhe e borës kjo për një periudhë kaq të shkurtër kohe e shënuar ndonjëherë që prej fillimit të regjistrimeve. Një prej fotove të shkrepura nga banorët, tregon sesi katedralja e famshëm e Shën Bazilit në Sheshin e Kuq nxjerr kryet pas një pirgu bore. Moti i keq u bë shkas edhe për ndërprerjen masive të energjisë elektrike në qindra fshatra përreth Moskës.

Me dhjetëra fluturime patën vonesa në aeroportet e kryeqytetit rus. 

Por pavarësisht shqetësimeve që shkaktuan bora dhe ngricat, nuk ishin të paktë moskovitët të cilët e përjetuan me kënaqësi këtë moment, duke e bërë të qartë përmes mediave sociale se ishin të gëzuar që po shikonin rikthimin e dimrit të vërtetë rus pas zbutjeve të pazakonta sezonale të motit këto vitet e fundit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test