Putin, Erdogan diskutojnë bashkëpunimin ushtarak në Siri - Bota Sot
Putin, Erdogan diskutojnë bashkëpunimin ushtarak në Siri

Evropë

E martë, 13 nëntor 2018

Putin, Erdogan diskutojnë bashkëpunimin ushtarak në Siri

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 10:06
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdohan - foto arkivi.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, u pajtuan të forcojnë bashkëpunimin midis ushtrive të tyre në Siri, në luftën kundër terrorizmit, tha përmes një deklarate Kremlini.

Putin dhe Erdogan diskutuan në telefon edhe perspektivat për kontakte të reja midis Rusisë, Turqisë dhe Iranit, në lidhje me Sirinë, thuhet në deklaratë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se është përmendur edhe mundësia e një takimi midis liderëve të të trija vendeve, raporton agjencia ruse RIA.

Sipas këtij burimi, Putin dhe Erdogan diskutuan edhe situatën në provincat Afrin dhe Idlib të Sirisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test