Orban synon të zvogëlojë varësinë nga Rusia për gazin - Bota Sot
Orban synon të zvogëlojë varësinë nga Rusia për gazin

Evropë

E martë, 16 tetor 2018

Orban synon të zvogëlojë varësinë nga Rusia për gazin

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 20:08
Viktor Orban

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha se një marrëveshje për importim të gazit natyror nga Rumania do të thotë "fundi i monopolit të gazit rus në Hungari".

Orban tha të premten se Hungaria planifikon të sigurojë mbi 4 miliardë metra kubë gaz në vit nga Rumania dhe, për rrjedhojë, të përmirësojë "situatën gjeostrategjike" në vendin e tij.

Orban tha se importet nga Rumania pritet të mbulojnë gjysmën e nevojave të Hungarisë deri në vitet 2021-2022.

Ai tha se Hungaria tashmë e ka ndërtuar lidhjen e tubacionit me Rumaninë dhe se kjo e fundit është duke e ndërtuar anasjelltas.

Hungaria, tash për tash, është jashtëzakonisht e varur nga Rusia në importet e naftës dhe gazit.

Rusia po ashtu po zgjeron centralin e vetëm bërthamor të Hungarisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test