Të gjithë qytetarët e Holandës do të dhurojnë organet - Bota Sot
Të gjithë qytetarët e Holandës do të dhurojnë organet

Evropë

E shtunë, 17 nëntor 2018

Të gjithë qytetarët e Holandës do të dhurojnë organet

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Senatorët holandezë kanë votuar pro ligjit, i cili çdo qytetar të këtij vendi e bën donator të mundshëm të organeve, ose në të kundërtën duhet të përcaktohet se nuk dëshiron t’i dhurojë ato.

Ligji është i ngjashëm me atë në Belgjikë dhe Spanjë, ku çdo person mbi moshën 18 vjeçe, i cili ende nuk ka zgjedhur të jetë donator i organeve, do të ketë një letër përmes së cilës do të shprehë qëndrimin e tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test