Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve - Bota Sot
Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve

Evropë

E martë, 23 tetor 2018

Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 17:49
Rusi

Hetuesit njoftuan se një gabim i pilotëve si dhe keqfunksionimi i sensorëve ka të ngjarë të ketë shkaktuar rrëzimin e një avioni pasagjerësh në Rusi, si pasojë e të cilit u vranë të 71 personat në bord.

Pasi kontrolluan të dhënat e regjistruesit të fluturimit, Komiteti Ndërshtetëror i Aviacionit tha se rrëzimi të dielën pranë Moskës, ndodhi pasi pilotët panë të dhëna të ndryshme mbi shpejtësinë e avionit.

Sipas anëtarëve të komitetit defekti tek lexusi i të dhënave ndodhi pasi pilotët nuk patën aktivizuar një njësi ngrohjeje, përpara nisjes së avionit.

Aeroplani u nis nga aeroporti i Domodedovos në Moskë për një udhëtim drejt qytetit të Orskut. Ai u rrëzua në një fushë rreth 64 kilometra në juglindje të kryeqytetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test