Lavrov përsërit: Politika e Perëndimit në Ballkan, e rrezikshme - Bota Sot
Lavrov përsërit: Politika e Perëndimit në Ballkan, e rrezikshme

Evropë

Lavrov përsërit: Politika e Perëndimit në Ballkan, e rrezikshme

Më: 21 shkurt 2018 Në ora: 19:12
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, përsëriti të mërkurën në Lubjanë se vënia e vendeve të Ballkanit Perëndimor para zgjedhjes: ose Perëndimi, ose Rusia, është shumë e dëmshme dhe e rrezikshme.

Në konferencën për media, pas takimit me ministrin e Jashtëm slloven, Karl Erjavec, Lavrov tha se qasja e tillë e ka nxitur edhe krizën në Ukrainë, ku, sipas tij, ekziston rreziku i trazirave nacionaliste, ksenofobike dhe naziste.

Ai po ashtu tha se për shkak të sanksioneve që SHBA i ka vënë Rusisë, ambasadorët amerikanë udhëzohen që në vendet ku shërbejnë, të lobojnë kundër bashkëpunimit me Rusinë.

Lavrov, edhe në një intervistë për mediat serbe këtë javë, ka thënë se vendet “anti-ruse” në Perëndim po i bëjnë shtetet e Ballkanit të zgjedhin midis Perëndimit dhe Rusisë, si kusht për t’iu bashkuar BE-së dhe NATO-s.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test