Greqia po heton për ryshfet 10 politikanë të njohur - Bota Sot
Greqia po heton për ryshfet 10 politikanë të njohur

Evropë

Greqia po heton për ryshfet 10 politikanë të njohur

Më: 22 shkurt 2018 Në ora: 16:43
Parlamenti grek

Parlamenti grek ka votuar për të hetuar 10 politikanë të shquar, duke përfshirë dy ish-kryeministra, mbi akuzat se ata lejuan ryshfet nga kompania farmaceutike zvicerane Novartis.

Sipas ligjit grek, vetëm parlamenti mund të hetojë anëtarët e vet dhe të heqë imunitetin e tyre.

Votimi pasoi një debat 20-orësh, në të cilin kryeministri Alexis Tsipras tha se ata nuk do të ndihmojnë mbulimin e këtyre rasteve – një nga skandalet më të mëdha në historinë moderne greke.

Të 10 politikanët e dyshuar mohojnë të kenë kryer veprat.Ata thuhet se e kanë lejuar Novartisin tu jap ryshfet mjekëve në mënyrë që ata të përshkruajnë barnat e saj me çmime të fryra.

Ata kanë dënuar atë që e quajtën një “gjueti magjistare” politike.

Ata thuhet se e kanë lejuar Novartisin tu jap ryshfet mjekëve në mënyrë që ata të përshkruajnë barnat e saj me çmime të fryra.

Prokurorët besojnë se presupozimi i çmimit mund të kishte kushtuar shtetit 3 miliardë euro gjatë një krize financiare që imponoi vështirësi në shumë familje.

Disa politikanë gjithashtu dyshohet se pranojnë ryshfet dhe ka akuza për pastrim parash. Ata mbajtën mandatin e tyre nga 2006-2015. Novartis thotë se po bashkëpunon për të kryer hetimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test