SHBA u bën thirrje talibanëve të shqyrtojnë ofertën e Ghanit për paqe - Bota Sot
SHBA u bën thirrje talibanëve të shqyrtojnë ofertën e Ghanit për paqe

Evropë

SHBA u bën thirrje talibanëve të shqyrtojnë ofertën e Ghanit për paqe

Më: 6 mars 2018 Në ora: 09:55
Ilustrim

Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje talibanëve që të shqyrtojnë seriozisht ofertën e presidentit afgan, Ashraf Ghani, për bisedime për paqe.

Alice Wells, ndihmëssekretare e Shtetit për çështje të Azisë Jugore dhe Qendrore, u tha gazetarëve në Uashington se Gahni nuk kërkon “dorëzimin” e talibanëve, siç ka thënë një zëdhënës i grupit militant.

Ghani ka ofruar një proces të dinjitetshëm, tha ajo.

Në një konferencë ndërkombëtare, javën e kaluar në Kabul, Ghani ka thënë se do t’iu mundësonte talibanëve të grupoheshin si parti politike dhe se ai do të punonte për heqjen e sanksioneve kundër tyre, nëse ata i bashkohen qeverisë në negociatat për paqe.

Talibanët e kanë refuzuar ofertën e Ghanit dhe kanë thënë se do të negociojnë vetëm me SHBA-në, të cilën e kanë quajtur “forcë të huaj pushtuese”.

Talibanët po ashtu insistojnë që forcat e NATO-s të tërhiqen nga Afganistani përpara nisjes së bisedimeve.

SHBA ka refuzuar të tërheqë trupat dhe ka thënë se negociatat duhet të zhvillohen midis talibanëve dhe Kabulit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test