Pabarazitë ekonomike në BE, sjellin në pushtet partitë populiste - Bota Sot
Pabarazitë ekonomike në BE, sjellin në pushtet partitë populiste

Evropë

Pabarazitë ekonomike në BE, sjellin në pushtet partitë populiste

Më: 8 mars 2018 Në ora: 10:52
Ilustrim

Banka Botërore paralajmëron se thellimi i pabarazisë ekonomike në BE, sjell në pushtet partitë populiste, shkruan “Euobserver”, përcjell “Bota sot”.

Trupi i zhvillimit me bazë në SHBA ka përpiluar një raport ku ceket se prej vitit 1990, pabarazia ka qenë në rritje në shumë pjesë të BE-së.

Këto shifra tregojnë se fitimet e 10 për qindësheve më të varfër të evropianëve ranë me 7 përqind në dekadat e fundit, ndërsa fitimet e 10 përqind më të pasur të BE-së u rritën me 66 përqind.

Raporti vëren se rajonet e varfëra në pjesë të Evropës Lindore, si Hungaria dhe Polonia, ende kanë më pak se 50 për qind të PBB mesatare të BE-së për kokë banori, megjithëse ekonomitë kombëtare në lindje kanë përparuar.

Raporti thotë se shumica e Evropës Jugore - Greqia, Italia dhe Spanja - po bie prapa kurbës së BE-së për shkak të produktivitetit të ulët dhe rritjes së ulët.

Ai gjithashtu thotë se ndryshimi teknologjik ka zhdukur 15 përqind të vendeve të punës me dorë në Evropë gjatë 15 viteve të fundit.

Raporti shton se pesimizmi ekonomik është racional në këto fusha dhe duhet të merret "shumë seriozisht" nga institucionet e BE.

Gjithashtu paralajmëron se pesimizmi mund të shfrytëzohet lehtësisht nga politikanët populiste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test