Protesta e grave, pezullohen trenat në Spanjë - Bota Sot
Protesta e grave, pezullohen trenat në Spanjë

Evropë

Protesta e grave, pezullohen trenat në Spanjë

Më: 8 mars 2018 Në ora: 23:00
Spanjë

Shërbimi hekurudhor në Spanjë ishte i paralizuar përgjatë ditës ndërkombëtare te gruas, kur gratë protestuan kundër pabarazisë gjinore. 300 trena nuk operuan gjatë ditës së sotme, siç bëri të ditur ministria e transporteve.

I prekur edhe shërbimi transportit nëntokësor. Greva 24-orëshe e organizuar nga 10 sindikata, ka qenë subjekt i debateve të shumta në vend. Grupet feministe i kërkuan gjithashtu grave të mos shpenzojnë para dhe të anashkalojnë punët e shtëpisë përgjatë ditës.

Por të tjerë kanë ngritur zërin kundër grevës. Partia e qendrës së djathtë në pushtet, Partido Popular, tha se aksioni ishte për elitat feminsite e jo për gratë e vërteta me probleme të përditshme.

Ndërsa 10 nga sindikatat spanjolle kanë kërkuar grevë 24-orëshe, dy prej më të rëndësishmeve i thanë pjesëtarëve të tyre të marrin pjesë vetë për dy orë.

Aktorja Penelope Curz ka anuluar eventet e planifikuara publike dhe do të bëhet pjesë e një greve shtëpiake. Një sondazh i zhvilluar tek 1500 persona sugjeron se 82 % e të intervistuarve e mbështesin grevën, ndërsa 76 % e grave në Spanjë kishin jetë më të vështirë se sa burrat.

Në këtë shtet gratë paguhen 13 % dhe 19 % më pak se sa burrat në sektorët publik dhe privat, respektivisht, sipas të dhënave të institutit të statistikave Eurostat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test