Rusia kërcënon Britaninë e Madhe pas raporteve për mbyllje të mediumit rus - Bota Sot
Rusia kërcënon Britaninë e Madhe pas raporteve për mbyllje të mediumit rus

Evropë

Rusia kërcënon Britaninë e Madhe pas raporteve për mbyllje të mediumit rus

Më: 13 mars 2018 Në ora: 21:46
Ilustrim

Asnjë medium britanik nuk do jetë në gjendje të funksionojë në Rusi nëse Britania e Madhe vendosë ta shuajë selinë e televizionit ndërkombëtar Russia Today në Angli.

Kështu ka bërë të ditur Maria Zakharova, Drejtoresha e departamentit të Informacionit në Ministrinë e Jashtme në Federatën e Rusisë, përmes një prononcimi të saj në një transemtues publik rus.

Reagimi rus vie menjëherë pasi u theksua se rregullatori britanik, Ofcom, nuk mund të rifreskojë licencën e kanalit televiziv të financuar nga shteti, referuar Russia Today.

Njoftimi i Ofcom erdhi mes tensioneve në rritje midis Britanisë së Madhe dhe Rusisë pas helmimit të një ministri në tokën britanike, njofton Klan Kosova.

Sipas mediave të huaja ky vendim erdhi ndërsa Zakharova iu përgjigj tensioneve të fundit duke thënë se ”askush nuk duhet të kërcënojë një fuqi bërthamore”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test