Pas vrasjes së gazetarit, kërkohen zgjedhje të jashtëzakonshme në Sllovaki - Bota Sot
Pas vrasjes së gazetarit, kërkohen zgjedhje të jashtëzakonshme në Sllovaki

Evropë

E hënë, 22 tetor 2018

Pas vrasjes së gazetarit, kërkohen zgjedhje të jashtëzakonshme në Sllovaki

Më: 16 mars 2018 Në ora: 22:56
ilustrim

Sot janë mbajtur protesta në disa qytete të Sllovakisë, ku u kërkuan zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare.

Protestat janë duke u mbajt në javën e tretë me radhë, pas vrasjes së gazetarit hulumtues Jan Kuzjak dhe të fejuarës së tij.

Pas vrasjes së gazetarit kanë dhënë dorëheqje disa ministra të kabinetit qeveritar, kurse i gatshëm të jep dorëheqje është edhe kryeministri, por ai ka kërkuar që presidenti të emëroi një zyrtar tjetër nga partia e tij për kryeministër të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test