Gjibraltari paralajmëron shfuqizim të të drejtave të qytetarëve nëse Spanja përdor veto për Brexit - Bota Sot
Gjibraltari paralajmëron shfuqizim të të drejtave të qytetarëve nëse Spanja përdor veto për Brexit

Evropë

Gjibraltari paralajmëron shfuqizim të të drejtave të qytetarëve nëse Spanja përdor veto për Brexit

Më: 18 mars 2018 Në ora: 00:57
ilustrim

Qeveria e Gjibraltarit ka paralajmëruar se mund të shfuqizohen të drejtat dhe mbrojtjet që gëzojnë spanjollët dhe shtetasit e tjerë të BE që jetojnë dhe punojnë në territor, nëse Madridi përdor veton për të përjashtuar vendin nga tregtia e lirë.

Zëvendës kryeministri i Gibraltarit, Dr Joseph Garcia, tha se thirrja e tij mund ta nxiste qeverinë e tij për të shqyrtuar statusin e shtetasve që punonin në Gjibraltar përpara se Franco të mbyllte kufirin në vitin 1969.

“Ne kemi marrë këshilla nga më të moshuarit”- tha ai, shkruan The Guardian.

A duhej përjashtuar Gibraltari nga tranzicioni dhe të drejtat e shtetasve të BE që jetojnë dhe punojnë në territor dhe 13,000 punëtorë që kalojnë kufirin nga Spanja çdo ditë?

“Qëndrimi ynë është se nuk jemi më të detyruar të lejojmë ose të sigurojmë të drejtat e qytetarëve që sigurohen në tranzicion apo gjatë tranzicion, sepse nuk vlen për ne,” tha Garcia.

“Përsa i përket punëtorëve, nuk është diçka që duam të bëjmë – më lejoni ta theksoj këtë. Por është diçka që ekziston si një opsion.

“Ka 2,000 shtetas të BE që jetojnë në Gjibraltar, pavarësisht nga punëtorët. Disa prej tyre sigurisht që punojnë edhe këtu. Tetëqind prej tyre janë spanjollë dhe ata kanë zgjedhur ta bëjnë Gjibraltarin shtëpinë e tyre.

Garcia tha se ndërsa Gjibraltari nuk donte të fliste për “veton apo përjashtimet apo kërcënimet ose për mohimin e të drejtave legjitime”, kërcënimi i qëndrueshëm i vetos kishte sjellë një “element të pasigurisë” në procedurë.

“Ne thamë në fillim, përpara se Britania e Madhe të fliste për garantimin e të drejtave të qytetarëve – që ne do të nderonim të drejtat e qytetarëve dhe të fitonim të drejtat në veçanti,” tha ai.

Banorët e Gjibraltarit, që u kapën nga një flotë anglo-holandeze në 1704 dhe u vendosën të jetonin në Britani nëntë vjet më vonë sipas traktatit të Utrehtit, votuan me shumicë kundër Brexit. Deri në 96% të votuesve kanë hedhur votat e tyre në favor të qëndrimit brenda BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test