Ushtria serbe do të pajisjet me aeroplanë transportues nga Rusia - Bota Sot
Ushtria serbe do të pajisjet me aeroplanë transportues nga Rusia

Evropë

E hënë, 22 tetor 2018

Ushtria serbe do të pajisjet me aeroplanë transportues nga Rusia

Më: 20 mars 2018 Në ora: 13:28
Ilustrim

Dy aeroplanë transportues të llojit Antonov An-26 do të arrijnë në Serbi, dhe kjo do të bëhet falë marrëveshjes tekniko-ushtarake të arritur në mes të Serbisë dhe Rusisë.

Këtë gjë e ka bërë të ditur ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin.

Vulin ka folur para mediave me rastin e vizitës që zhvilloi në aeroportin ushtarak të Batajanicës, që gjendet afër Beogradit, ku po kryhen punimet në vazhdën e një kontrolli të përgjithshëm të avionëve që u dhuruan nga Rusia vitin e kaluar.

b92 raporton se ministri gjithashtu mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të aeroplanëve të trajnimit, që të hënën hynë në shërbim të Forcës Ajrore dhe të Mbrojtjes serbe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test