Avionët e rinj luftarakë F-16 të Kroacisë do të quhen ‘Stuhia’. Serbia e quan provokim të rëndë - Bota Sot
Avionët e rinj luftarakë F-16 të Kroacisë do të quhen ‘Stuhia’. Serbia e quan provokim të rëndë

Evropë

Avionët e rinj luftarakë F-16 të Kroacisë do të quhen ‘Stuhia’. Serbia e quan provokim të rëndë

Më: 13 prill 2018 Në ora: 19:52
Avionët e rinj luftarakë F-16 të Kroacisë

Këto emra u përzgjodhën për rëndësinë e veçantë të operacioneve ushtarako-policore për historinë e re të Republikës së Kroacisë.

“Stuhia” dhe “Flash”, ishin dy operacione të ushtrisë korate në maj dhe gusht të 1995, këto territore u çliruan nga pushtuesi serb dhe ata u munden. Kjo simbolik e fitores përshtatet në mënyrë të përkryer me imazhin e një modernizimi të plotë të Forcave Ajrore të Kroacisë.

Ndërkohë mediat serbe e kanë quajtur veprimi kroat si një të rëndë për popullin serbë dhe Serbinë.

Serbët kanë kërcënuar kroatët që ata duhet t”i luten Zotit për të shmangur përplasjet me serbët, duke thënë se MiG-et rus janë shumë më të fuqishëm se sa avionët luftarak amerikan F-16.

Kujtojm se Kroacia ka blerë 10 avion F-16 nga Izraeli me çmim 3 miliardë dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test