Britania reagon sërish për sulmet në Siri, ja nga çfarë po frikësohet - Bota Sot
Britania reagon sërish për sulmet në Siri, ja nga çfarë po frikësohet

Evropë

E diel, 18 nëntor 2018

Britania reagon sërish për sulmet në Siri, ja nga çfarë po frikësohet

Nga: A.ZH Më: 15 prill 2018 Në ora: 09:04
Siri

Sekretari i Jashtëm i Britanisë Boris Johnson, ka mbrojtur vendimin e qeverisë për t'u bashkuar me Amerikën dhe Francën në sulmin ndaj Sirisë, pavarësisht se Parlamenti nuk u konsultua plotësisht më parë.

Johnson ka deklaruar se sulmet ishin "ngritje në këmbë për parimin dhe për vlerat e civilizuara", shkruan Daily Mail, përcjell Bota sot.

Duke shkruar në Telegrafin e së Dielës, ai ka shtuar: "Ne nuk mund ta përfundojmë barabarizmin, por po i themi botës se ekziston një lloj barbarizmi që është i ndaluar dhe që meriton të ndalohet".

Ai gjithashtu këmbënguli që “Një organ i rëndësishëm informacioni, përfshirë inteligjencën, sugjeron se regjimi i Asad ishte pas sulmit kimik në Douma që vrau rreth 75 njerëz. Llogari të shumëfishta gjenden në regjimin Mi-8 në këtë kohë. Opozita nuk ka helikopterë dhe asnjë aktor tjetër në teatrin sirian, nuk është i aftë të nisë një grevë kimike të asaj shkalle”.

Theresa Maj po përballet me nivele të ulëta të mbështetjes publike për bombardimin e Sirisë pa mbështetjen e Parlamentit, pavarësisht pretendimit se ajo nuk kishte alternativë tjetër përveçse të fillonte sulme ajrore për të ndaluar sulmet kimike.

Por, ekziston frika se sulmet kibernetike ruse mund të prekin shërbimet jetike në Britani, përfshirë furnizimin me ujë, rrjetet e gazit, bankat, spitalet dhe kontrollin e trafikut ajror, në shenjë hakmarrjeje për sulmet.

Eksperti i mbrojtjes, profesor Michael Clarke, ka thënë dje se Rusia mund të mos reagojë në aspektin ushtarak.

 "Unë dyshoj se Rusia do të zgjedhë që të mos reagojë në aspektin ushtarak”, ka deklaruar ai./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test