Goditi në zemër të regjimit të Asadit, cili është avioni fantazëm që nuk e pa askush - Bota Sot
Goditi në zemër të regjimit të Asadit, cili është avioni fantazëm që nuk e pa askush

Evropë

Goditi në zemër të regjimit të Asadit, cili është avioni fantazëm që nuk e pa askush

Më: 15 prill 2018 Në ora: 19:49
Avioni bombardues “B1 Lancer”, të cilët fluturojnë në lartësi të mëdha dhe nuk interceptohen nga radarët.

Rusia dhe regjimi i Asad tha se do të rrëzonte çdo raketë apo avion të aleatëve që do të sulmonte Sirinë, por asnjëri prej mjeteve fluturuese të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe nuk është rrezikuar aspak edhe pse fluturuan mbi kokat e tyre.

Mësohet se përveç raketave curise “Tomahawk” të lëshuara nga destrojerët në Mesdhe dhe Detin e Kuq, ameriakanët kanë përdorur avionët bombardues “B1 Lancer”, të cilët fluturojnë në lartësi të mëdha dhe nuk interceptohen nga radarët.

B1 Lancer janë bombardues strategjikë të SHBA-ve, të cilët nuk ia ka shitur asnjë shteti tjetër dhe operojnë si zëvendësues të të famshmëve “B52 Stratofortress”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test